Ciekawostki o bankach – rankingi instytucji finansowych

ranking banków, jaki ban wybraćZastanawiasz się jaki bank wybrać do kredytu hipotecznego? A który będzie lepszy do kredytu gotówkowego? Banki prześcigają się w różnych porównaniach, hasłami typu „najlepszy bank według Newsweeka”, „Bank najbardziej przyjazny klientowi”.

Ile warte są takie rankingi, porównania i uznania? Prawdopodobnie niewiele, gdyż śmiemy twierdzić, że większość z nich jest po prostu nieobiektywna, a gazety, czasopisma czy portale internetowe, zazwyczaj nie tworzą takich rankingów bezinteresownie. Kolejna sprawa to ogromna różnorodność instytucji finansowych. Obecnie przeciętny Kowalski nie jest w stanie odróżnić pożyczki od kredytu, banku od SKOKu czy firmy pożyczkowej, dlatego naszym zdaniem takie porównania są niewymierne. Mimo wszystko ludzie je lubią, dlatego sprawdźmy kilka rankingów na różne tematy.

Jaki był najstarszy bank w Polsce

Akurat ta kwestia nie jest kwestią rankingu, a jest to jak najbardziej fakt historyczny, a mowa o Banku Spółdzielczym w Brodnicy. Nie licząc okresu wojny, ma on ponad 150 lat. Jego pierwotna nazwa to „Towarzystwo Pożyczkowe dla przemysłowców miasta Brodnicy i okolicy”. Na początku należało do niego 37 członków, głównie lokalnych rzemieślników, którzy na wstęp musieli wpłacić 15 talarów.

Jaki bank internetowy był pierwszy w Polsce

Znacie mBank? To właśnie oni jako pierwsi byli bankiem internetowym – dosłownie internetowym, gdyż mBank na początku swojej działalności skupił się wyłącznie na bankowości internetowej. Była to pewnego rodzaju innowacja, gdyż mBank zezwalał na przelewy za zakupy internetowe, które następnie można było przelać sobie na tradycyjne konto (na takiej samej zasadzie jak robi to dziś PayPal).

Najlepszy bank w Polsce pod względem zadowolenia

Portal WP wraz z firmą badawczą Expandi zrobili karkołomną akcję, mającą na celu wyłonić najlepszy polski bank. Porównali w tym celu blisko 100 000 komentarzy i postów z najpopularniejszych polskich for i portali internetowych, które klasyfikowali jako negatywne i pozytywne. Ciężko stwierdzić na ile wymierne są takie badania, bo na podstawie opinie nie można stwierdzić czy bank jest faktycznie dobry, dlatego ustalmy, że chodzi o najlepszy bank pod względem zadowolenia internautów. Sprawdźmy co z tego wyszło.

20 miejsce – najgorsze, zajął według nich Bank BPH, oto cytat z portalu:

(…) klienci narzekali głównie na pracowników i obsługę. Nisko ceniona jest też bankowość elektroniczna banku. Szczególnie często klienci wypowiadają się o pożyczkach i zazwyczaj są to opinie negatywne.

Natomiast na drugim końcu tego zestawienia znajduje się Inteligo, jako najlepiej oceniany przez internautów. Takie oto podsumowanie znajduje się na stronie artykułu:

(…) dostawał świetne noty za konto – aż 26,46 proc. pozytywnych komentarzy przy tylko 4,66 proc. negatywnych. Inteligo pozytywnie został też oceniony za bankowość elektroniczną, kartę zbliżeniową oraz obsługę.

Jednak odsyłając Was do wstępu, warto pamiętać, że to co najlepsze dla jednego, będzie najgorszym dla innego, a zatem zachęcamy do krytycznego spojrzenia na powyższe zestawienie. Więcej na ten temat można poczytać tu: http://finanse.wp.pl/gid,15268220,kat,36874,title,Najlepsze-banki-w-Polsce-w-2012-r,galeria.html.

Najbardziej ugodowy/liberalny bank

Bank kojarzy Ci się z twardymi wyliczeniami i zasadami, które są nieugięte? W przypadku zaciągania kredytu hipotecznego, każda złotówka ma znaczenie. Jednak czy są banki, które mogą nieco przymknąć oko na regulaminy i wytyczne? Okazuje się, że najbardziej liberalnymi bankami według portalu dziennik.pl są Bank Pocztowy i Alior Bank. Tutaj możecie poczytać na ten temat więcej: http://gospodarka.dziennik.pl/twoje-finanse/artykuly/360062,kazdy-bank-inaczej-policzy-zdolnosc-kredytowa.html

Na dziś to tyle z zestawień, jednak zachęcamy do komentarzy i własnych sugestii, a na pewno stworzymy kolejne artykuły i znajdziemy nowe ciekawostki o bankach i instytucjach finansowych.

Dodaj komentarz