Browsing all articles in Rankingi

Konto bankowe – jaki bank wybrać?

jakie konto bankowePotrzebujesz konta bankowego? Postaram Ci się doradzić w kilku słowach który bank będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście nie znam Twoich preferencji, jednak wymienimy kilka banków dostosowanych do różnych grup wiekowych i społecznych.

Jakie konto bankowe dla nastolatka?

Obecnie jedną z najpopularniejszych ofert dla młodych oferuje mBank, a chodzi o izziKonto dla młodzieży od 13 roku życia. Konto jest zakładane za pozwoleniem rodzica lub opiekuna, jednak to młody człowiek jest jego właścicielem i osobą decydującą. Konto jest darmowe w utrzymaniu, ma darmowe przelewy internetowe, a także oferuje kartę płatniczą. Jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem i masz dziecko w wieku od 13 – 18 lat, rozważ założenie mu takiego konta, gdyż Twój podopieczny będzie mógł uczyć się zarządzania swoimi środkami od podstaw. To z kolei uczy odpowiedzialności i zarządzania własnym budżetem. Możesz przelewać w ten sposób kieszonkowe, które będą dowolnie gospodarowane.

Jakie konto osobiste?

Jeśli chodzi o konta osobiste, o mamy ogromny wybór, a także ogromną różnorodność, ponieważ banki z roku na rok wymyślają kolejne promocje i kolejne produkty. Dobre konta bankowe, nad którymi możesz się zastanowić, to między innymi Konto osobiste w Inteligo. Kilka słów o tym koncie.

  • 0 zł za otwarcie i prowadzenie
  • 0 zł za przez internet
  • nowoczesne rozwiązania i promocje
  • 3400 darmowych bankomatów

Kolejnym ciekawym bankiem może być popularne ostatnio konto w Alior Sync, które oferuje między innymi 5% cash back przy zakupach przez internet. Oto niektóre możliwości konta bankowego w Alior Sync

  • 5% cash back za zakupy internetowe
  • darmowe prowadzenie konta
  • darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie
  • darmowa karta płatnicza

Inne interesujące konta bankowe dla klienta indywidualnego to między innymi konto w Alior Bank lub w BZ WBK.

Jakie konto bankowe dla firmy?

Z firmami jest nieco inaczej. Nie zależy im na darmowych wypłatach z bankomatu i na cashbacku (chociaż pewnie w wielu przypadkach mogłyby się uzbierać z ich transakcji niezłe zwroty na konto). Dla firm ważniejsze będą takie kwestie jak możliwość inwestowania na koncie (np. lokaty), prawdopodobnie przelewy międzynarodowe, konta walutowe, darmowe automatyczne przelewy do ZUS i US, otwarte linie kredytowe, itp. Oferty firmowe są rzadziej reklamowane i subtelniej przedstawiane. Ciekawe oferty banków dla firm mają między innymi Ideabank, a także jeden z najstarszych banków europejskich z niemieckim kapitałem Raiffeisen Bank.

Konta bankowe dla firm bardzo często oferują dodatkowe profity takie jak niedrogie kredyty firmowe  czy pakiety ubezpieczeń.

A zatem, jakie konto bankowe będzie najlepsze dla Ciebie?

Ciekawostki o bankach – rankingi instytucji finansowych

ranking banków, jaki ban wybraćZastanawiasz się jaki bank wybrać do kredytu hipotecznego? A który będzie lepszy do kredytu gotówkowego? Banki prześcigają się w różnych porównaniach, hasłami typu „najlepszy bank według Newsweeka”, „Bank najbardziej przyjazny klientowi”.

Ile warte są takie rankingi, porównania i uznania? Prawdopodobnie niewiele, gdyż śmiemy twierdzić, że większość z nich jest po prostu nieobiektywna, a gazety, czasopisma czy portale internetowe, zazwyczaj nie tworzą takich rankingów bezinteresownie. Kolejna sprawa to ogromna różnorodność instytucji finansowych. Obecnie przeciętny Kowalski nie jest w stanie odróżnić pożyczki od kredytu, banku od SKOKu czy firmy pożyczkowej, dlatego naszym zdaniem takie porównania są niewymierne. Mimo wszystko ludzie je lubią, dlatego sprawdźmy kilka rankingów na różne tematy.

Jaki był najstarszy bank w Polsce

Akurat ta kwestia nie jest kwestią rankingu, a jest to jak najbardziej fakt historyczny, a mowa o Banku Spółdzielczym w Brodnicy. Nie licząc okresu wojny, ma on ponad 150 lat. Jego pierwotna nazwa to „Towarzystwo Pożyczkowe dla przemysłowców miasta Brodnicy i okolicy”. Na początku należało do niego 37 członków, głównie lokalnych rzemieślników, którzy na wstęp musieli wpłacić 15 talarów.

Jaki bank internetowy był pierwszy w Polsce

Znacie mBank? To właśnie oni jako pierwsi byli bankiem internetowym – dosłownie internetowym, gdyż mBank na początku swojej działalności skupił się wyłącznie na bankowości internetowej. Była to pewnego rodzaju innowacja, gdyż mBank zezwalał na przelewy za zakupy internetowe, które następnie można było przelać sobie na tradycyjne konto (na takiej samej zasadzie jak robi to dziś PayPal).

Najlepszy bank w Polsce pod względem zadowolenia

Portal WP wraz z firmą badawczą Expandi zrobili karkołomną akcję, mającą na celu wyłonić najlepszy polski bank. Porównali w tym celu blisko 100 000 komentarzy i postów z najpopularniejszych polskich for i portali internetowych, które klasyfikowali jako negatywne i pozytywne. Ciężko stwierdzić na ile wymierne są takie badania, bo na podstawie opinie nie można stwierdzić czy bank jest faktycznie dobry, dlatego ustalmy, że chodzi o najlepszy bank pod względem zadowolenia internautów. Sprawdźmy co z tego wyszło.

20 miejsce – najgorsze, zajął według nich Bank BPH, oto cytat z portalu:

(…) klienci narzekali głównie na pracowników i obsługę. Nisko ceniona jest też bankowość elektroniczna banku. Szczególnie często klienci wypowiadają się o pożyczkach i zazwyczaj są to opinie negatywne.

Natomiast na drugim końcu tego zestawienia znajduje się Inteligo, jako najlepiej oceniany przez internautów. Takie oto podsumowanie znajduje się na stronie artykułu:

(…) dostawał świetne noty za konto – aż 26,46 proc. pozytywnych komentarzy przy tylko 4,66 proc. negatywnych. Inteligo pozytywnie został też oceniony za bankowość elektroniczną, kartę zbliżeniową oraz obsługę.

Jednak odsyłając Was do wstępu, warto pamiętać, że to co najlepsze dla jednego, będzie najgorszym dla innego, a zatem zachęcamy do krytycznego spojrzenia na powyższe zestawienie. Więcej na ten temat można poczytać tu: http://finanse.wp.pl/gid,15268220,kat,36874,title,Najlepsze-banki-w-Polsce-w-2012-r,galeria.html.

Najbardziej ugodowy/liberalny bank

Bank kojarzy Ci się z twardymi wyliczeniami i zasadami, które są nieugięte? W przypadku zaciągania kredytu hipotecznego, każda złotówka ma znaczenie. Jednak czy są banki, które mogą nieco przymknąć oko na regulaminy i wytyczne? Okazuje się, że najbardziej liberalnymi bankami według portalu dziennik.pl są Bank Pocztowy i Alior Bank. Tutaj możecie poczytać na ten temat więcej: http://gospodarka.dziennik.pl/twoje-finanse/artykuly/360062,kazdy-bank-inaczej-policzy-zdolnosc-kredytowa.html

Na dziś to tyle z zestawień, jednak zachęcamy do komentarzy i własnych sugestii, a na pewno stworzymy kolejne artykuły i znajdziemy nowe ciekawostki o bankach i instytucjach finansowych.